Excel robimy formularz faktury

excel
Wymyśliłem sobie prostą formę rachunku, którą mógłbym wykonać w 15-20 minut. Pośrodku tabelka z nazwami towarów, cenami, podatkami. Zaznaczam, że nigdy wcześniej nie stosowałem arkusza kalkulacyjnego do takiego celu, więc założenie krótkiego czasu było poniekąd mobilizujące.
Uruchomiłem Excel-a i. zacząłem właśnie od nazwy i adresu firmy – nagłówka rachunku. Skąd to okienko? Albo z menu ekranowego, spod hasła „Format”, albo z menu podręcznego, które wyskakuje po stuknięciu w prawy klawisz myszki.

Oczywiście, aby łamanie wierszy zachodziło w danej komórce, to musi być ona aktywna – obwiedziona na ekranie grubszą ramką. pisuję kilka linii tekstu do komórki A1, a on mi zaczyna znikać z dołu i z prawej strony. Co do diaska – już wpełza pod sąsiadów? Jest na to rada: celujemy myszką na granicę kolumn (wierszy) na brzegu arkusza (tam gdzie są litery i liczby). Z kursora robi się dwustronna strzałka przecięta pionową/poziomą belką. Prawda, że proste!

TEKST INACZEJ

Chciałem szybko umieścić duży tytuł na fakturze. Ot taki sobie: Faktura ogólna VAT („watowane” rachunki są w modzie). Już zacząłem wpisywać . Przecież będę musiał bardzo rozciągnąć tę komórkę. A pod nią będzie tabelka. I co, będę miał taką szeroką kolumnę w tabelce? Niedopuszczalne. Po krótkiej chwili drapania się w głowę przyszło olśnienie. Przecież jest taki obiekt, jak ramka tekstowa! Stuknąłem w prawy klawisz myszki, gdy kursor leżał na pasku z przyciskami ekranowymi i zobaczyłem podręczne menu z zestawem szuflad z narzędziami. Wybieram szybko pozycję „Rysuj” i mam na ekranie zestaw przyborów graficznych. eraz już z górki: naciskam przycisk ramki tekstowej (w lewym, dolnym rogu szuflady z narzędziami), zaznaczam prostokąt, gdzie umieszczę napis i mam miejsce na tytuł. Wpisuję tekst – ale malutkie literki. Zaznaczam myszką cały napis (ciągnę kursorem trzymając lewy przycisk) i stukam w przycisk powiększający czcionkę (litera A ze strzałką w górę) do chwili, gdy litery nie mieszczą się już w ramce. Jeszcze tylko przycisk ustawiania tekstu na środku i prawie gotowe.

ESTETYKA

Jeszcze tylko ładnie wyróżnić napis z białego tła. Może jakiś wzorek pod spód? Ale bez ramki. Jak to zrobić? Wystarczy stuknąć w prawy przycisk myszki, gdy kursor wskazuje napis. Wyskakuje menu podręczne, z którego wybieramy pozycję „Wzorki”. Chyba wszystko jasne? Prawy przycisk myszki, „Wzorki” i dalej już jasne decyzje w okienku dialogowym.
TABELKA – ZASADNICZA CZĘŚĆ FAKTURY
Każdy rachunek musi składać się z jasno zdefiniowanych pozycji. Będą w mojej fakturze kolumny: liczba porządkowa (Lp. Na samym dole będzie suma do zapłaty. pisuję więc pracowicie tytuły kolumn faktury, pogrubiam czcionkę (będzie wyraźniejsza) i powtarzam sztuczkę z szybkim dopasowaniem szerokości komórek do ich zawartości (dwa razy cyk-cyk na granicy kolumn). Trudno, jak ktoś kupi więcej to fakturę wystawię dwa razy.

faktura w excelu

To prawie koniec z napisami – dalej same liczby. ierwszy towar, jaki mam na składzie: wspaniały młot parowy. Ktoś chce kupić dwie sztuki? Proszę bardzo. Cena jednostkowa 10 tysięcy. Wartość towaru -do komórki F7 wpisuję działanie arytmetyczne:=D7*E7Podatek VAT – niestety 23%, czyli 0, 3. Do zapłaty brutto (wpisane w komórce H7):=F7*(1+G7)Trzeba koniecznie pamiętać o znakach równości, aby Excel wykonał odpowiednie obliczenia. ?
Faktura ogólna VAT

Zamiast wpisywać kolejne działania w nowych wierszach możemy zautomatyzować pracę: zaznaczamy blok komórek od F7 do F16 i wciskamy kombinację CTRL-D (polecenie „Wypełnij w dół” spod hasła „Edycja”). To samo w zakresie H7. Na razie będą tam zera, gdyż jeszcze nic nie wpisałem w rubryczki.

OSZLIFOWANIE TABELKI

Wpisuję kolejne pozycje do faktury, liczby się same zmieniają, ale mi jakoś nieswojo. Niewyraźnie widzę te miliony. Może by Excel stawiał co trzy zera jakiś znak? Zaznaczam więc czym prędzej zakres liczb w arkuszu, wywołuję menu podręczne (prawy klawisz myszki) i patrzę: jest pozycja „Liczba. Czym prędzej w okienku dialogowym „Format liczb” dobieram odpowiednią postać dla wielomilionowych kwot, a dla podatku VAT – format procentowy.

SUMOWANIE

Trzeba jeszcze podsumować, ile pieniążków dostaniemy za nasz towar. Wskakujemy w komórkę pod kolumną„Wartość brutto” i cyk – myszką w przycisk ekranowy ze znakiem sumowania. Potwierdzamy enterem, gdyż Excel dobrze wybiera zakres dodawanych komórek i mamy klienta w kieszeni!
Faktura ogólna VAT

OKROPNE ZERA

Obok kwoty do zapłaty umieszczamy ramkę tekstową z napisem „Suma”, dobieramy estetyczny wzorek tła i prawie koniec, ale strasznie irytują zera w tabelce. Wyglądają naprawdę głupio. Wystarczy zaznaczyć cały obszar tabelki, wykonać polecenie „Wyświetl” spod hasła „Opcje” i usunąć krzyżyk z pola „Wartości zerowe”.

LINIE W TABELCE

Już od pierwszych klas szkoły podstawowej przyjęło się pracowicie rysować linie w tabelkach. Będę kultywował ten zwyczaj i dlatego zaznaczę obszar mojej tabeli, wcisnę prawy klawisz myszki i wybiorę z menu podręcznego opcję „Obramowanie”. Wskazuję wtedy odpowiedni rodzaj kreski i zaznaczam, które brzegi komórek mają być obwiedzione linią. Jestem maksymalistą, więc zaznaczam wszystkie możliwości. Żeby obramować ramki tekstowe, trzeba z menu podręcznego wybrać opcję „Wzorki” i włączyć automatyczne obramowanie. opisać jeszcze muszę bardzo skomplikowaną sumę iloczynów, składających się na podatek VAT od całej sumy:=F7*G7+F8*G8+F9*G9+F10*G10+F11 *G11+F12*G12+F13*G13+F14*G14+F1 5*G15+F16*G16

OSTATNI PROBLEM Z TEKSTEM I ZNAKIEM GRAFICZNYM

Pomyślałem sobie: dlaczego nazwa firmy odstaje w lewo od tabeli? Zaznaczyłem tekst myszką, wyciąłem do schowka (CTRL-X) i usunąłem całą kolumnę A. A jak? Wcisnąłem przycisk A (kolumna poczerniała ze złości), prawy klawisz myszki i wybrałem opcję „Usuń komórki”. Wszystko przesunęło się do brzegu. Wszystkie wzory arytmetyczne zostały automatycznie zmienione tak, aby zachować poprawne relacje. Wszystko OK, ale trzeba jeszcze umieścić dane o firmie w ramce tekstowej. Rysuję ramkę, skaczę kursorem do środka i wciskam klawisze CTRL-V (można zastosować polecenie „Wklej” spod hasła „Edycja”). Napis ląduje w ramce. eszcze tylko logo firmy. Rysuję je w Paintbrush-u (nawet moja 7-letnia córka od roku to potrafi), wycinam nożyczkami (znów CTRL-X lub polecenie „Wytnij”) i wklejam do Excel-a. Faktura ogólna VAT Myszką można teraz poprzesuwać narożniki obiektu, aby rysunek zajął dokładnie miejsce dla niego przeznaczone. Paintbrush-a uruchamiamy wciskając ALT-TAB (przeskok do Menedżera Programów) i wskazując odpowiednią ikonę. Powrót do Excel-a (gdy wycięliśmy już logo do schowka) – dwa razy ALT-TAB.

You may also like

Dodaj komentarz