Modem telefoniczny HMD-1202

Modem zewnętrzny HMD-1202 jest typowym przedstawicielem popularnych dwa-trzy lata temu modemów zewnętrznych. Solidnie wykonany i poprawnie działający, ma szansę stać się popularnym modemem dla użytkowników komputerów 8-bitowych, także dzięki korzystnej cenie. Modem umieszczony jest w niewielkiej obudowie w kolorze szarym, zbliżonym do typowego koloru obudów komputerów PC. Brak natomiast wyłącznika!W obudowie wycięto cztery niewielkie otwory. Parametry pracy ustawiane są przełącznikami umieszczonymi wewnątrz obudowy.

Jest to niewygodne, gdyż obudowa jest trudna do zdjęcia i założenia. Przy jej ponownym zakładaniu łatwo pogiąć nóżki diod sygnalizacyjnych, przez co nie będzie widać aktualnego stanu modemu. Do modemu dołączany jest prosty program komunikacyjny — taki sam jak do modelu 1202P. Ten modem Ubogi i niezbyt wygodny w obsłudze, ale działa bez problemów. Najlepiej użyć go do ściągnięcia z BBS-u lepszego programu, np. W ramach premii — kupon na zniżkę w sieci CompuServe. Wysoka odporność na szumy jest jego podstawową zaletą. Dzięki temu mimo zakłóceń (przebijające się rozmowy) było niewiele błędów transmisji.

Otrzymany modem skonfigurowany był niezgodnie z opisem ustawienia fabrycznego w instrukcji, co spowodowało konieczność otwarcia i przestawienia przełączników DIP. Przy zakładaniu obudowy pogięły się nóżki diodek. Dzięki temu ułatwiona jest współpraca z „typowym” oprogramowaniem komunikacyjnym. Podczas testu wypróbowałem modem w pracy z programami Te-lix, MTE oraz firmowym programem firmy Hyundai (dołączonym do zestawu). W żadnym z przypadków nie wystąpiły problemy spowodowane niewłaściwym działaniem modemu czy nierozpoznawaniem komend. Posiadaczom komputerów 16-bito-wych nie polecam tego modemu — lepiej niech kupią modem 2400. Tani ale solidny modem HMD-1202 może być kandydatem na modem „popularny”.

You may also like

Dodaj komentarz