Duże firmy są często celem pozwów antymonopolowych, a Google nie jest wyjątkiem. Od ponad dekady gigant wyszukiwania jest oskarżany o nadużywanie swojej dominującej pozycji w branży technologicznej do tłumienia konkurencji. Zakres pozwów antymonopolowych przeciwko Google w samej Unii Europejskiej obejmuje wiele linii produktów, od platformy reklamowej Google AdSense do mobilnego systemu operacyjnego Android. Od 2022 r. Google został uznany winnym w kilku sprawach antymonopolowych w Unii Europejskiej i ukarany grzywną w wysokości ponad 8 miliardów euro (za pośrednictwem CNN).
Zdecydowana większość oszałamiających grzywien nałożonych przez Google została przypisana jednemu incydentowi w 2015 r. W tamtym czasie, po skargach kilku klientów Google, Unia Europejska została wezwana do zbadania praktyk firmy. Po trzyletnim dochodzeniu Commissionandnbsp; znaleziono inbsp; W 2018 roku Google nałożył szereg antykonkurencyjnych ograniczeń umownych na producentów urządzeń i dostawców usług. Zgodnie z warunkami tych umów producenci urządzeń muszą wstępnie instalować własne aplikacje i wyszukiwarkę Google na swoich urządzeniach mobilnych. Ponadto producentom, którzy nie zgodzili się z warunkami Google, odmówiono dostępu do platformy Google do wyszukiwania aplikacji Sklepu Google Play.
Po upublicznieniu swoich uwag Komisja nałożyła na Google grzywnę w rekordowej wysokości 4,3 mld euro. W odpowiedzi Google uznał decyzję UE za niefortunną i odwołał się od decyzji Komisji do Trybunału Europejskiego. Pięć lat później decyzja w tej sprawie została ostatecznie podjęta – i nadal jest to w dużej mierze przeciwko Google.
Google prosi Komisję Europejską o zapłacenie grzywny w wysokości 4,13 miliarda dolarów
Po prawie pół dekadzie obrad, Europejski Trybunał w dużej mierze odrzucił roszczenia Google. W pozwie sądowym gigant technologiczny argumentuje, że nie postrzega siebie jako dominującego gracza na rynku smartfonów ze względu na silną konkurencję ze strony Apple, firmy zajmującej się własnym biznesem przeciwko UE w zakresie standaryzacji ładowania porty. Google twierdzi również, że ich działania zapobiegają dalszej fragmentacji platformy Android. Jednak sąd nie znalazł zasadności w większości roszczeń Google.
Jednak nowe orzeczenie spowodowało obniżenie kary dla Google z równowartości
4,34 mld USD do 4,13 mld USD do 2022 r. Obniżenie kary było w dużej mierze spowodowane tym, że sąd nie zgodził się z wynikami Komisji Europejskiej w sprawie podziału dochodów przez Google Warunki z producentami urządzeń. Ponieważ najnowsza decyzja pochodzi z drugiego najwyższego sądu w Europie, prawdopodobnie Google również odwoła się od tej decyzji. Jednak na złożenie tego długo oczekiwanego odwołania firma będzie musiała poczekać ponad dwa miesiące.
Jest jednak jasne, że niedawna decyzja sądu przeciwko Google jest ciosem dla firmy. Należy zauważyć, że nawet przy nieznacznym obniżeniu kar, zaktualizowana kwota nadal jest najwyższą karą nałożoną przez Komisję Europejską na jakąkolwiek firmę.