Nasz układ słoneczny ma wiele planet i księżyców.
Jednym z najciekawszych obiektów w Układzie Słonecznym jest księżyc krążący wokół gazowego giganta znanego jako Europa.
Wcześniej Kosmiczny Teleskop Hubble’a znalazł parę wodną w atmosferze jednego z księżyców zwanego Ganimedesem.
Teraz Hubble odkrył trwałą parę wodną w atmosferze innego księżyca krążącego wokół Jowisza, razy Europy.
Badania przeprowadzone przez naukowców przy użyciu Hubble’a wykazały, że para występuje tylko w jednym w Europie.
Naukowcy są przekonani, że to odkrycie poprawia naszą wiedzę na temat struktury atmosferycznej lodowych księżyców i pomaga w przyszłych misjach naukowych, które będą badać księżyce wokół Jowisza.
Jowisz ma 79 księżyców.
Ze wszystkich tych księżyców Europa jest szóstą najbliżej masywnej planety. Jest to lodowy satelita większy niż planeta karłowata Pluton. Powierzchnia Europy jest gładka i pokryta lodem z pęknięciami i szczelinami, które szpecą powierzchnię. Średnia temperatura powierzchni w Europie wynosi 170 stopni Celsjusza i ma najcieńszą atmosferę.
Naukowcy od dawna podejrzewali, że Europa ma pod swoją lodową skorupą ogromny ocean. Po raz pierwszy astronomowie znaleźli dowody na pozostałości pary wodnej w atmosferze gigantycznego księżyca. Para wodna została odkryta na tylnej półkuli, półkuli Księżyca, która jest zawsze przeciwna do ruchu jego orbity wokół Jowisza.
Naukowcy byli zaskoczeni, że w Europie pozostała para wodna, ponieważ jej temperatura powierzchni jest tak niska. Hubble przeprowadził obserwacje, wykrywając parę wodną za pomocą spektrografu obrazującego teleskopu kosmicznego. Instrument pozwolił naukowcom określić ilość tlenu, jednej z cząsteczek tworzących wodę. Naukowcy wykorzystali pomiary poziomu tlenu w europejskiej atmosferze i zinterpretowali moc jego emisji przy różnych długościach fal, aby wywnioskować obecność wody. Astronomowie odkryli wcześniej parę wodną w Europie w postaci lotnych chmur, które przecinają lód, podobnie jak gejzery na Ziemi.