Przeprowadzono wiele badań dotyczących interfejsu mózg-komputer (BCI). Istnieje wiele powodów do przeprowadzenia badań, ale jedną z głównych korzyści posiadania interfejsu mózg-komputer jest umożliwienie sparaliżowanym osobom korzystania z protez nowej generacji. Naukowcy z Brown University stworzyli bardzo mały chip komputerowy o nazwie neurograin.
Naukowcy uczestniczący w projekcie uważają, że ich nowy interfejs neuronowy może koordynować aktywność setek mikroskopijnych czujników w mózgu. Ostatecznie technologia ta może pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o mózgu i pomóc użytkownikom czerpać korzyści z nowych urządzeń przetwarzających. Jednym z kluczowych elementów BCI jest wszczepialny czujnik, który może odbierać sygnały elektryczne w mózgu i wykorzystywać je do sterowania urządzeniami, takimi jak komputery i protezy.
Typowy BCI wykorzystuje jeden lub dwa czujniki zdolne do próbkowania setek neuronów. Naukowcy potrzebowali systemu, który mógłby zbierać dane ze znacznie większej grupy komórek mózgowych. Naukowcy z Brown byli w stanie opracować taki system za pomocą neurogramów. System Neurograins może tworzyć bezprzewodową, niezależną, bardzo małą i aktywną sieć czujników neuronowych.
Każdy czujnik jest o połowę mniejszy od ziarenka soli i może rejestrować lub stymulować aktywność mózgu. Każdy czujnik indywidualnie rejestruje impulsy elektryczne generowane przez neurony i kieruje linie sygnałowe do centralnego koncentratora. To dostosowuje centrum i przetwarza sygnał, umożliwiając sterowanie urządzeniami zewnętrznymi. Naukowcy uważają, że pewnego dnia system może być w stanie rejestrować sygnały mózgowe na poziomie szczegółowości niedostępnym dzisiaj.
Opracowanie Neurograins było dużym wyzwaniem, ale kolejnym dużym wyzwaniem dla naukowców było opracowanie węzła komunikacyjnego do odbierania sygnałów z chipa. Pośrodku znajduje się naszywka wielkości kciuka przymocowana do skóry głowy, która działa jak mała wieża telefoniczna. Ta łatka zasila również bezprzewodowo czujnik cząstek neuronowych.